127
90281

Anders Zorn

(Sweden, 1860-1920)
2 000 000 - 2 500 000 SEK
180 000 - 225 000 EUR
190 000 - 237 000 USD
Hammer price
1 950 000 SEK
Anders Zorn
(Sweden, 1860-1920)

"Skeri-kulla (Skeri Emma)"

Signerad Zorn och daterad 1911. Duk 73 x 58 cm.

Provenance

Inköpt av Carl Piltz på Konstföreningen 1912.
Därefter i Apotekare Gustaf Bernströms samlingar, Göteborg.
Såld på Bukowski Auktioner, auktion 408, 1978, kat nr 213.
Därefter i privat samling, Sverige.

Literature

Karl Asplund, "Anders Zorn -His Life and Work", 1921, avbildad helsida, Plate XXVI.
Gerda Boëthius, "ZORN -Tecknaren-Målaren-Etsaren-Skulptören", 1949, omnämnd sid 488, upptagen i förteckningen under år 1911, sid 553.

More information

Anders Zorn omtalades på 1910-talet som en stor dalapatriot, stockholmsprofil, storseglare och världsresenär. Hans liv fylldes av åtaganden och uppdrag såväl i Sverige som i utlandet, men det var i Mora som han var mantalskriven fram till sin död, Mora räknade han som sin fasta punkt i tillvaron. Här fanns Zorngården med morastugan som hade morföräldrarnas gård inkapslad i husets mitt och här fanns den stora timrade salen vars storlek inte hade någon motsvarighet i hela trakten. Zorngården var en riktig symbol för den fattige sonens återkomst. Invid Zorngården låg också Anders Zorns ateljé som var inredd i ett medeltida eldhus från Fåsås fäbodar.

En av Zorns stora ambitioner i livet blev att bevara den dalska kulturen och skydda den mot industrialismens alltför starka förändringar. I hans måleri från Mora med omnejd finns ofta en omsorg om traditionerna bl a genom att föra fram dräkternas kulturella egenart och därmed ge dalfolket en hyllning för att de höll fast vid sin unika historia. För Zorn representerades särskilt hembygden av hans moder, Grubb Anna Andersdotter. 1874 hade modern gift sig med Skeri Anders Andersson med vilken hon fick fyra döttrar. Av dessa fyra uppnådde endast två döttrar mogen ålder, Karin (1874-1906) och Mejt (1881-1981). Modern, Grubb Anna Andersotter, och familjens tillvaro var ofta svår och förmörkades av trångboddhet och fattigdom. När Anders Zorns karriär tog fart i England på 1880-talet sökte han lindra sin mors situation genom att sända hem små ekonomiska bidrag. Efter att Zorn 1886 förvärvat en del av Skerigårdens mark invid Mora kyrka började han också att använda medlemmar ur familjerna Grubb och Skeri som modeller till sina målningar, t ex i ”Vårt dagliga bröd” (Nationalmuseum). Modellerna fick ”klä sig gammalmodigt” eftersom han ville återskapa dräktskicket från sin barndom. Zorn engagerade sig under hela sitt liv för ”nationaldräktens bibehållande” och i hans skildringar av hembygdens kullor och hantverkare syns särskilt hans önskan att återge de dalska klädedräkterna på ett realistiskt sätt åt sina eftervärlden.
I ”Skeri-Kulla” är det Emma Skeri (gift med Grubb Pers Carl Andersson från Yrvaden i Mora) som fått sitta modell. Anders Zorn briljerar med sitt valörmåleri i sin framställning av den unga damens moradräkt i blond kolorit, så skickligt att det första intrycket är att dräkten är av skimrande siden. Zorns främsta levnadstecknade; Gerda Boethiüs valde i sin bok ”Zorn – Tecknaren, Målaren, Etsaren, Skulptören”” att endast återge etsningen eftersom ”en reproduktion inte ge rättvisa åt de genomlysta vita tonerna”. Gerda skriver om Skeri-Kulla på sid 488; ”Målningen är så fjäderlätt målad, vitt i vitt, att den nästan verkar vara en akvarell”. Flickans runda, rosiga kinder flammar och koloriten tas upp i den luftiga sjalettens röda prickar. Moradräktens gröna och röda detaljer gnistrar som koloristiska smycken. Rent måleriskt är Skeri-Kulla” nära det porträtt som Zorn utförde 1909 av Kung Gustaf V (Gerda Boethiüs, ”Zorn”, fig 281). Den vita fonden som framhäver modellerna blir i båda bilderna avgörande för den subtila utstrålningen. 1912 utför Anders Zorn ”Skeri-Kulla” i etsning (Hjert & Hjert, nr 159, Asplund, nr 247)
Skeri-Kulla är ett synnerligen tilltalande motiv och är kanske ett av Anders Zorns skickligast utförda "porträtt" av en riktig dalkulla i äkta moradräkt.

Designer

Anders Zorn, born in Mora in 1860, showed artistic talent from a young age. In 1875, he traveled to Stockholm and became a student at the then Slöjdskolan (now Tekniska högskolan) in Stockholm, and shortly after, he joined the Royal Academy of Fine Arts. Initially, Zorn had aspirations of becoming a sculptor, but soon watercolor painting took over, becoming his primary medium until 1887. At the student exhibition in 1880, Zorn had his breakthrough with the watercolor painting "I sorg." The following year, he gained international acclaim as a portrait painter. His watercolor painting reached its pinnacle during this period, and his most famous work from this time is "Vårt dagliga bröd” from 1886. Shortly thereafter, Zorn transitioned to oil painting, which was met with immediate success. Zorn's reputation mainly rested on his portrait art, and he portrayed many notable figures, including presidents. For instance, he created an etching of Theodore Roosevelt. His etchings significantly contributed to his success. In the late 1880s, Zorn began working in the genre that would increasingly become his trademark: nude figures in outdoor settings. He had long been fascinated by the movement of water and the reflections of light on its surface. Now, he added the complexity of placing a model near or in the water, aiming to depict a synthesis between nature and humanity. In 1896, Zorn and his wife moved back to Sweden and settled in Zorngården in Mora. This move sparked a renewed interest in his homeland, which would be reflected in his future paintings. Among the artist's scenes from the Mora region, portraying its local customs and ancient traditions, "Midsommardansen" holds the highest value according to Zorn himself. Today, the painting can be found at the National Museum.

Read more