74069
Anton Genberg
(1862-1939)

Motiv från Gréz

Signerad A. Genberg. Gréz. Utförd på 1880-talet. Duk 80 x 63 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

80 000 - 100 000 SEK

7 619 - 9 524 EUR

Hammer price:
110 000 SEK
Saleroom notice

Målningen troligtvis identisk med "Vårlandskap, Grèz", utställd på Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Måleri från 1880- och 1890-talen", 21 mars - 6 april 1931, kat nr 133 (ägare fru Anna Engström).

Provenance

Tidigare i Fru Anna Engströms samlingar.