862
94551

A pair of Danish late 18th century armchairs.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
16 000 SEK

Vitmålade och bronserade. Oval stoppad rygg. Raka kannelerade ben. Bladhölstrade stoppade armstöd. Dekor av lagergirland. (2)

Fotavslutningar med slitage, delvis kompletterade, en rygg med lagning.