979
81575

A Régence bracket clock marked Charles Voisin A Paris.

25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 380 - 2 850 USD
Hammer price
37 000 SEK

Inläggningar i boulleteknik med sköldpadd och mässing samt dekor av brons i form av putti med timglas och fackla. Urverk och delvis emaljerad urtavla märkt "Charles Voisin A Paris" (mästare i Paris 1710). Pendylens höjd 82 cm, bredd 47, konsolens höjd 32, bredd 48 cm. Total höjd 114 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Skador, lagningar, renoverad, kompletterad.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?