Dans i det gröna
Signerad Bror Hjorth. Utförd 1923. Polykromt bemålad relief i skuret trä med av konstnären egenhändigt skuren förgylld ram 29 x 33 cm.
Tidigare i författare Stina Aronsons samlingar.
Därefter i fru Ingegärd Lundahl-Olssons samlingar.
Sedermera i arv inom familjen till nuvarande ägare.
Bror Hjorth, "Mitt liv i konsten", 1967, upptagen i verkförteckningen under år 1923, sid 194.
A tergo dedikation: "Till Ester och Anders Aronson från tillgivne Bror Hjorth".
Motivet är baserat på den i Paris år 1921 utförda akvarellen med samma namn (nu i samlingarna på Bror Hjorths Hus, Uppsala).