760
120957

A pair of Ragnar Östberg birch armchairs with inlays, designed for Villa Mullberget, Sweden ca 1907.

4 000 - 6 000 SEK
355 - 532 EUR
374 - 561 USD
Hammer price
40 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Björk, med inläggningar i mahogny och bonad björk, genombruten ryggbricka med intarsiadekor i reserver, sidor med geometrisk dekor, klädd stoppad sits.

Smärre skador och slitage. (2)

Provenance

Villa Mullberget, Djurgården, Stockholm. Arkitekt Ragnar Östberg byggde om sommarhuset Mullberget till en villa åt Elin (född Bonnier, dotter till Karl-Otto) och Yngve Larsson (borgarråd i Stockholm på 1920-talet, ledare för Stadsbyggnadsroteln) år 1907.

More information

Inredningen till Villa Mullberget ritades av Ragnar Östberg, ett häfte med 4 originalteckningar avbildandes stolsmodellen medföljer. Monogramsignerade RÖ.