957
106177

A Poul Kjaerholm steel chandelier, E Kold Christensen, Denmark.

10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Hammer price
19 000 SEK

Mattpolerat stål, spiralformad med ljusarmar för levande ljus. Märkt DENMARK i stålet. Höjd 114 cm.

Obetydligt slitage.

Exhibitions

Modellen utställd på Triennalen i Milano på 1950-talet.

Literature

Tidskriften Form nr 10, år 1957, avbildad på sidan 287.