Theme auctions online
Selected Modern Silver F764
Auction:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Auction:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Auction:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Auction:
Kitchen Stories E1284
Auction:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Auction:
A Token of Love E1285
Auction:
Flowering Folk Art E1281
Auction:
Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
97
139957

Edvard Westman

(Sweden, 1865-1917)
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Hammer price
58 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Edvard Westman
(Sweden, 1865-1917)

"Zarewna"

Signerad Edv. Westman och daterad Färjsundet 14 juli -94. Pannå 22,5 x 33,5 cm.

More information

Byggd i Storbritannien 1874 nyttjades "Tsarevna" främst av Tsar Alexander III vid hans besök i den finska skärgården där Tsaren emellanåt umgicks med den lokala fiskarbefolkningen vilka ofta inte hade en aning om vem det var som de talade med.