A Swedish Empire mirror and console table, attributed to P. G. Bylander.
Fanerade med mahogny, förgyllda och bronserade. Dekor av delfiner, palmettslingor och trofé med kärvar och mercuriestav. Total lLängd 91,5, bredd 66, höjd 285 cm.
Spegeln något avkortad upptill, dekordel i form av örn medföljer. Senare glas.
×
Log in
Could not log in