Modern Autumn Sale, stockholm 557

Results

No.ItemHammer price
901A Pablo Picasso 'Oiseau au ver' faience dish, Madoura, Vallauris, France 1952.6 500 SEK
902A Pablo Picasso 'Oiseau no 83' faience dish, Madoura, Vallauris, France 1963.9 200 SEK
903BRODERI på siden. 154 x 146,5 cm. Komponerat och tillverkat av Anna Casparsson.9 500 SEK
904TEXTIL SKULPTUR. Same. Höjd 22 cm inklusive den signerade träsockeln. Tillverkad av Sten Kauppi.4 000 SEK
904AVÄVNAD. "Bruna Duchatelltäcket". Rölakan. 220,5 x 46 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).900 SEK
905VÄVNAD. "Slån". Inplock på linnebotten. 96 x 41 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).Unsold
906VÄVNAD. "Knoppen". Gobelängteknik. 49,5 x 91 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).3 500 SEK
906AVÄVD TAPET. ”Himmels Drottningen”. Gobelängteknik. 196 x 102 cm. Signerad LICIUM. iG. (?) BN. ME. 1908.24 000 SEK
906BDRAPERIER, 1 par. "Renaissance". Rölakan. 213 x 98 respektive 225 x 97,5 cm. Signerade MMF (Märta Måås-Fjetterström).5 000 SEK
906CDRAPERI. "Timglaset". Rölakan. 254 x 148 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).5 000 SEK
906DDRAPERI. "Draperi med Långbårder". Rölakan. 207 x 103,5 cm. Signerat MMF (Märta Måås-Fjetterström).Unsold
907DRAPERI. "Gullberna". Inplock på linnebotten. 190,5 x 123,5 cm. Signerat AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).12 000 SEK
908MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 306 x 203 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson.32 000 SEK
909MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 219 x 144 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).20 000 SEK
909AMATTA. "Åkerbär". Gobelängteknik. 307 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).24 000 SEK
910MATTA. "Röda nejlikan". Gobelängteknik. 497 x 312,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).35 000 SEK
911MATTA. "Finspong, brun" ("Kringelikroka"). Gobelängteknik. 371 x 375 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).145 000 SEK
912MATTA. "Tånga, ljus". 306 x 260 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).62 000 SEK
913MATTA. Flossa. 467,5 x 307 cm. Sverige/Finland omkring 1930.8 500 SEK
914MATTA. "Ängarna". Flossa. 331,5 x 236 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).60 000 SEK
915MATTA. "Ängarna". Flossa. 303 x 213,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).26 000 SEK
916MATTA. "Ståndaren". Flossa. 369 x 251,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).25 000 SEK
917MATTA. "Tornet". Flossa. 304,5 x 204,5 cm. Signerad MMF (Märta Måås-Fjetterström).32 000 SEK
918MATTA. "Rabatten, blå". Flossa. 432,5 x 295,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).100 000 SEK
919MATTA. "Rabatten, blå". Flossa. 325 x 195 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).70 000 SEK
920MATTA. "Gula trädet". Flossa. 124 x 73,5 cm. Signerad AB MMF MR (AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter).19 000 SEK
921MATTA. "Krabban". Flossa. 314 x 200,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).19 000 SEK
922MATTA. "Luleälven". Reliefflossa. 538 x 329,5 cm. Signerad IHK (Ingrid Hellman-Knafve).58 000 SEK
923MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 367 x 228 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).6 200 SEK
924MATTA. Reliefflossa. 188,5 x 97 cm. Signerad SKLH 1954 (Södra Kalmar Läns Hemslöjd).10 500 SEK
925MATTA. "Dukater". Rölakan. 408 x 308 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).80 000 SEK
926MATTA. "Dukater". Rölakan. 337 x 232,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
927MATTA. "Grön äng". Rölakan. 351,5 x 257,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).36 000 SEK
928MATTA. "Grön äng". Rölakan. 285,5 x 190 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).21 000 SEK
929MATTA. Rölakan. 287,5 x 145,5 cm. Sverige omkring 1920-30-tal.Unsold
930MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 360 x 277 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).30 000 SEK
931MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 400 x 299,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).54 000 SEK
932CARPET. "Nyponblomman". Rölakan (flat weave). 304 x 248,5 cm. Signed AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).Unsold
933RUG. "Nyponblomman". Rölakan (flat weave). 263 x 183 cm. Signed AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).Unsold
934MATTA. Rölakan. 272,5 x 190 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte).5 000 SEK
935GALLERIMATTA. "Randig med tvist, brun". Rölakan. 214,5 x 78,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).6 500 SEK
936MATTA. Rölakan. 329 x 227,5 cm. Sverige 1940-50-tal.12 000 SEK
937MATTA. "Salerno blå". Rölakan. 252 x 156,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).18 000 SEK
938MATTA. Rölakan. 218 x 169 cm. Signerad h- Brita Grahn.4 000 SEK
939MATTA. "Stensöta". Rölakan. 243,5 x 160,5 cm. Signerad KLH ID (Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau).33 000 SEK
940GALLERIMATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 1086,5 x 92 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).35 000 SEK
941CARPET. "Falurutan grå". Rölakan. 267 x 185 cm. Signed AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).Unsold
942MATTA. "Falurutan, röd, Borås". Rölakan. 328,5 x 248 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).48 000 SEK
943MATTA. "Falurutan röd". Rölakan. 211,5 x 135 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).17 000 SEK
944MATTA. ."Campanula" Rölakan. 301 x 194,5 cm. Signerad JJ (Judith Johansson).4 000 SEK
945MATTA. "Vinterträd blå". Rölakan. 219,5 x 150 cm. Komponerad av Ingrid Dessau, tillverkad av Hemslöjden Borås.17 000 SEK
946MATTA. Rölakan. 460 x 197 cm. Signerad VLH A-M HOKE-53 (Anna-Maria H. 1953).Unsold
947MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA.31 000 SEK
948MATTA. Rölakan. 284,5 x 172 cm. Signerad JLH IH (Jönköpings Läns Hemslöjd, Ingrid Hjelmvik).Unsold
949MATTA. Rölakan. 226,5 x 147 cm. Sverige omkring 1900-talets mitt.3 000 SEK
950GALLERIMATTA. Rölakan. 454 x 91 cm. Sverige 1900-tal.5 000 SEK
951MATTA. Gobelängteknik. 306,5 x 200,5 cm. Signerad NS (NB?).14 000 SEK
952MATTA. Rölakan. 242 x 162 cm. Signerad US (VS?).6 200 SEK
953Matta. Rya. 182 x 108 cm. Signerad SB (Sigvard Bernadotte). Tillverkad på Nils Nessims Textilateljéer.4 000 SEK
954MATTA. "Solregn". Rya. 286 x 185,5 cm. Signerad AB MMF BN (AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).6 200 SEK
955VÄVD TAPET. "Le cerf" ("Hjorten"). Gobelängteknik. 144 x 189 cm. Signerad MS GYNNING (Manufactures Sénégalaises des Arts Décoratifs - Thiés, Sénégal, Lars G.).11 000 SEK
956VÄVD TAPET. "Regatta". 116 x 160,5 cm. Signerad TMP GYNNING (Portalegre, Portugal, Lars G.).7 000 SEK
957MATTA. "Matta nr 1". Handtuftad. 347 x 257 cm. Komponerad av Josef Frank 1938 för Svenskt Tenn.40 000 SEK
958TEXTIL. "Flick-Flack". Sammet. 128 x 220 cm. Signerad olofsson (Pierre O.).2 800 SEK