232
303819
Marc Chagall
(France, 1887-1985)
Marc chagall, "la mariée à la lune".

"La Mariée à la Lune"

Signed Chagall. Executed 1948-50. Canvas 36 x 22 cm. Certified with no 2006047 from Comité Marc Chagall, signed by Jean-Louis Prat 3 April, 2006, certificate will be included in lot.

Droit de suite: Yes
Estimate:

4 500 000 - 5 000 000 SEK

483 351 - 537 057 EUR

Hammer price:
4 400 000 SEK
Saleroom notice

Droit de suite will be added to the hammered price on this lot. Droit de suite of 5 %.

Related content

Marc Chagall, en av 1900-talets största konstnärer, föddes 1887 i Vitebsk i Vitryssland. Konsten förde honom ut i Europa och han dog 98 år gammal, 1985 i Saint-Paul-de-Vence i Frankrike. Chagall studerade på konstskola i Sankt Petersburg 1907 och året därpå för Leon Bakst. Efter skolans slut, 1910 beger sig Chagall till Paris. – ”Paris, utan vars luft mänskligheten skulle kvävas”.

Tjugofem år gammal gör han där sina första stora mästerverk. "Ryssland, åsnor och andra", " Hyllning till Apollinaire", " Jag och byn". Han lär känna Léger, Modigliani, Laurens, Brancusi, Cendrars, Apollinaire, Duchamp, Villon m fl. 1914 reser han via en utställning i Berlin tillbaka till Ryssland och Vitebsk där Bella och kärleken väntar. Första världskriget bryter ut och förhindrar honom att resa tillbaka till Paris.
Han gifter sig med Bella 1915 och året därpå föds dottern Ida. Chagall blir indragen i revolutionen och blir kommissarie för bildkonst. Först 1922 kan han tillsammans med sin familj resa ut igen via Litauen och Berlin. Han återkommer till Paris 1923 och får i uppdrag att illustrera Gogols "Döda själar", Bibeln och La Fontaines Fabler. Mellan 1924-25 gör han 107 etsningar. Han arbetar och reser mycket, bl a till Palestina och Jerusalem. År 1937 får Chagall franskt medborgarskap. År 1941, samma dag som Tyskland anfaller Ryssland, får han i sista stund en inbjudan av Museum of Modern Art i New York och familjen går ombord på en båt i Lissabon med destination USA. Tragiska omständigheter gör att Bella dör i USA 1944 och Chagall som är utom sig av sorg är helt oförmögen att arbeta under nästan ett helt år. Han reser tillbaka till Frankrike först 1948 och slår sig ned i Provence. Där lär han känna Aimé Maeght som blir hans förläggare i Frankrike.

I Frankrike återser han Matisse och Picasso och träffar så småningom Valentina (Vava) som han gifter sig med 1953. Kärleken ger honom nu ny kraft. Han gör sina första försök att arbeta med glas, något som skulle utvecklas till fulländning i flera storslagna verk under de kommande åren – bland annat glasmålningar i Katedralen i Reims, Metropolitan Opera, "Freden" en hyllning till Dag Hammarskjöld i FN- byggnaden i New York och "De fyra årstiderna" på National Square i Chicago.

"La Mariée à la Lune" innehåller allt det som Chagall gjort till sitt; det svävande brudparet, spelmannen, de ljuvliga blommorna och den mörkblå himlen förstås.
I detta smycke till målning har Chagall lyckats komprimera sitt konstnärskap och sin motivkrets på ett utomordentligt skickligt sätt.