456
1028028

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
325 000 - 350 000 SEK
28 700 - 30 900 EUR
29 900 - 32 200 USD
Hammer price
330 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Sigrid Hjertén
(Sweden, 1885-1948)

"Iván i blågul tröja"

Signed Hjertén, verso also signed Sigrid Hjertén-G and dated 1920. Panel 40,5 x 32,5 cm.

Exhibitions

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Sigrid Hjertén", 1995, cat. no. 47.

Literature

Liljevalchs konsthall, exhibition catalogue "Sigrid Hjertén", 1995, illustrated plate 47.

More information

Berthe och Iván sitter i trädgården i det Hjertén-Grünewaldska hemmet i Frankrike. Året är 1920 och familjen Grünewald/Hjertén har samma år flyttat tillbaka till Paris. Sigrid får under denna tid hjälp av sin svägerska Berthe, som bodde hos familjen under första hälften av 1920-talet. Berthe var en av Isaacs syster i en syskonskara på tretton och förekommer i många målningar från den här perioden.
Under denna period förändras Hjerténs måleri och tar sig en ny vändning mot Matisse och hon utför en del målningar i en färgställning som drar mycket åt den forne lärarens. I ”Iván i blågul tröja” står den gröna växtligheten och trädgårdsmöblemanget som en kontrast mot de röd/lila partierna i bakgrunden och i Berthes kofta. De gula partierna i Iváns tröja lyser mot de mörkare, blå partierna. Motivet hämtar Hjertén, som så ofta, ur vardagslivet.