327A
1177480

Viktor Rosdahl

(Sweden, Born 1980)

"Lost City Tomb"

Signed Viktor Rosdahl and dated 2013. Canvas 181 x 200 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

75 000 - 100 000 SEK

6 990 - 9 320 EUR

Hammer price:
50 000 SEK
Provenance

Christian Larsen Gallery, Stockholm.

Related content

Viktor Rosdahl är född 1980 i Helsingborg och har utbildat sig på Malmö Konsthögskola. På Modernautställningen 2010 deltog Rosdahl med två verk. Moderna Museet beskrev hans konstnärskap på följande vis:
"Viktor Rosdahls farfar var dräng, hans far var svetsare och hans egen konst inrymmer arbetarklassens existentiella historia. Han låter sig inspireras av politiska 60-talslitografier, historiskt måleri och massmediala bilder. Hans konst väcker moraliska frågeställningar kring arbete, makt och politik och hur enskilda människors livsvägar formas av dessa faktorer.
I ett nytt verk bearbetar han plexiglas. Under arbetsprocessen har den skulpturala målningen stått mitt på ateljégolvet och Rosdahl har attackerat målningen från alla håll. Verket bär starka spår av hans fysiska arbetsmetoder. I sitt måleriarbete är han alltid fokuserad och den koncentrationen ställer han mot den alienation som mekaniskt arbete innebär. En del av konstnärskapets slagkraft ligger i det spänningsfält som uppstår mellan hans tidskrävande måleri och det brutala och oförutsägbara när han till exempel häller färg på en målning som han arbetat med under ett års tid. Slumpens destruktiva påverkan i det mödosamt bearbetade står i opposition till det mekaniskt framställda."

Auction info
For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27