127
1253082

Carl Hammoud

(Sweden, Born 1976)
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Hammoud
(Sweden, Born 1976)

"Lifetime Achievement (Workspace)"

Signed Carl Hammoud and dated 2009 on verso. Canvas 100 x 125 cm.

Provenance

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Exhibitions

Borås Konstmuseum, ”Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, 21 March - 17 May 2009.
Passagen Linköpings Konsthall, ”Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, 6 June - 8 August 2009.
Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, "Carl Hammoud, Retrospective", 2 October - 7 November 2009.

Literature

Sophie Allgårdh (ed.), "Samtidigt: Svenskt måleri på 2000-talet”, Stockholm 2009, illustrated.
Sophie Allgårdh (ed), SAK, ”Passioner och Bestyr: Svensk konst på 2000-talet”, Stockholm, 2011, illustrated.

More information

Carl Hammoud tilldelades nyligen 2020 års stipendium från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.

Motiveringen lyder:
”Carl Hammouds arbeten kännetecknas av koncentrerad iakttagelse och febrigt flimrande upptagenhet vid detaljer och fragment. Återkommande teman är tilliten till konsten som språk och kärl, men också misstron mot bildens auktoritet och medvetenheten om dess flyktighet. Målningarna zoomar in och ut, rör sig bland nutidens lämningar och ruiner. I ett större perspektiv handlar Carl Hammouds verk också om gränsdragningar, att undersöka glidningen mellan minne och fiktion, samt att ifrågasätta ordningar som definierar människans och civilisationens bräckliga villkor.

För ett konstnärskap som förenar stram precision med ovisshetens melankoli tilldelas Carl Hammoud stipendium för 2020 från Sten A Olssons Stiftelse för Forskning och Kultur.”