414
1146506

Knut Lundström

(Sweden, 1892-1945)
Knut Lundström, "Accord en bleu - G dur, sol b maj, calm et deux"".

"Accord en bleu - G dur, sol b maj, calm et deux""

Panel 35 x 24 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

400 000 - 500 000 SEK

37 500 - 46 900 EUR

35 900 - 44 800 USD

Hammer price:
620 000 SEK
Provenance

Architect Frits Schlegel, (1896 - 1965), Copenhagen.
Thence by descent to the present owner.

More information

Från 1921 och framåt gav Lundström sina verk titlar med referens till olika musikstycken och tonskalor. Målningarna från tidigt 1920-tal omges av viss mystik eftersom flera av de verk som ställdes ut på debuten i Paris försvann spårlöst. Auktionens målning bör vara utförd under denna intressanta period, troligen är det en studie till den större ”Nature Morte (Accord en bleu)" från 1922 (jämför Bukowski Auktioner, Vårens Moderna Auktion, Stockholm 566, kat nr 116).

Under tiden i Paris kom Lundström genom Carlsund i kontakt med konstnärer som Fernand Léger och Piet Mondrian som också var inriktade mot en geometrisk bildvärld. Även svenske Gösta Adrian Nilsson (GAN) fanns i Paris vid den här tiden. Han började dock inte producera geometriskt abstrakta verk förrän senare, vid 1920-talets slut. Lundström var med och grundade gruppen Les Artistes Musicalistes vars mål var att med sin konst förklara relationen mellan färg och ton. Les Artistes Musicalistes ställde bland annat ut på Galerie de la Renaissance i Paris 1933. Lundström formulerade ett manifest där han beskrev sin uppfattning om hur toner är färger och färger är toner. Målningarnas linjer, former och plan uttrycker tempo, teman och rytmer.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89