458
1295631

Gösta Adrian-Nilsson

(Sweden, 1884-1965)
Gösta adrian-nilsson, "maskiningenjördröm" (mechanical engineer dream).

"Maskiningenjördröm" (Mechanical engineer dream)

Daterad 20/7 1922. Collage, ink and watercolour on paper, 27,5 x 19 cm. A poem is included with the lot.

Droit de suite: Yes
Estimate:

50 000 - 60 000 SEK

4 950 - 5 941 EUR

Provenance

Maskiningenjör Egon Öslund.
By descent within the family (widow Karin Östlund.)
Auktionshuset von Schéele 17 April 1994.
Jan Torsten Ahlstrand, Lund, acquired at the above sale.

Exhibitions

Mjellby Konstgård/Halmstadgruppens Museum, "Gösta Adrian-Nilsson. GAN. 1914-1932", 5 May - 4 August 2002, cat no. 58.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, ”GAN – modernistpionjär och outsider”, 19 February – 29 May 2011, cat no. 110 (with title ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).
[Possibly exhibited 2011 at Malmö Konstmuseum, ”GAN – Gösta Adrian-Nilsson”, 19 June – 4 September 2011]
Norrköpings Konstmuseum, ”GAN – modernistpionjär och outsider”, 24 September 2011 – 8 Januari 2012 (with title ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).
Galerie Bel’Art, Stockholm, ”GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Arbeten på papper”, Galerie Bel’Arts 40-års jubileum, 2015 (with title ”HNJ. Maskiningenjörsdröm”).

Literature

Jan Torsten Ahlstrand & Viveka Bosson m. fl. , "GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Perioden 1914-1932", 2002, mentioned p. 59 and ill fullpage in colour p. 58.
Jan Torsten Ahlstrand, ”GAN Gösta Adrian-Nilsson. Arbeten på papper 1915-1924”, exhibition catalogue no. 200, Galerie Bel’Art's 40s anniversery, 1975-2015, ill fullpage in colour p. 75.

Related content

Gåva till maskiningenjör Egon Östlund på födelsedagen 1922. HNJ står för Halmstad Nässjö Järnvägar där Egon Östlund var anställd.

Auction info
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71