492
1300497

Torsten Jovinge

(Sweden, 1898-1936)
Torsten jovinge, view over slussen and södermalm.

View over Slussen and Södermalm

Signed Jovinge and dated -28 Pencil and watercolor, 42.5 x 39 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

40 000 - 50 000 SEK

3 960 - 4 950 EUR

Provenance

Stockholms Auktionsverk, Moderna Kvalitén, 6 - 7 November, 2002, cat no 529.

Related content

För Torsten Jovinge var de kontrasterande färgerna av största vikt när han målade sina puristiska motiv. På 1920-talet vistades Jovinge i Södra Frankrike tillsammans med bl a konstnärerna John Jon-And, Agnes Cleve, Helge Linden och Bo von Zweigbergk. Under en period bildade de en liten skandinavisk koloni som i Cagnes-Sur-Mer logerade på Pension Bellevue. Tillsammans med Helge Linden och Bo von Zweibergk skapade Torsten Jovinge en nordisk puristisk stil.

Eftersom konstnären dog redan vid 38 års ålder blev hans produktion synnerligen liten. Torsten Jovinge befann sig troligen på fel plats vid fel tillfälle, då han for till Sevilla för att måla och hamnade mitt i utbrottet av det spanska inbördeskriget den 18 juli 1936. Han dog den 20 juli och enligt den officiella orsaken hade han begått självmord, en chock för hans nyligen frånskilda hustru Stella och deras två gemensamma flickor, Lena och Marika. På 1980-talet skrev Marika Jovinge en biografi om fadern och fann vid sitt sökande om vad som egentligen hänt honom att han hade blivit mördad. Troligen fann man hans teckningar av upprorsmännen bestickande och radikala och han behandlades som en rebell!

Auction info
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
 Hide
 Show more

Modern Art + Design 632

396. Alvar Aalto, a white lacquered "Beehive" ceiling light, Valaistustyö, Finland.
25 000 - 30 000 SEK
Please log in to participate in the auction.
Bid History
36 000

Your Bid
34 000

Your Bid
32 000

Your Bid
30 000

Your Bid
28 000

Your Bid
26 000

Your Bid
25 000

Your Bid
Current bid:
36 000 SEK