KABINETTSKRIN, renässansstil, 1800-talets andra hälft.

Rektangulärt med snedställda hörn, pardörrar med innanför liggande skåp samt tre lådor, kortsidor med vardera en låda. Intarsiamotiv med olika träslag, ben, pärlemor. Längd 33, bredd 22, höjd 15 cm.

Slitage, sprickor, skador, enstaka dekordelar saknas liksom lås, spår av insektsangrepp, två lösa lejontassar medföljer. Nyckel saknas.

Auction closed
3 000 SEK
The auction is closed.