ROYAL COPENHAGEN, a part 'Musselmalet' coffee and dinner service, Denmark (49 pieces).
Bestående av:
6 mattallrikar, 1084, diameter 25,5 cm.
6 förrättstallrikar, 1085, diameter 23 cm.
6 fat, 1086, diameter 20 cm (en med nagg).
12 assietter, 1087, diameter 17,5 cm (en med smärre bränningsspricka, en med nagg).
1 serveringsskål, 1019, diameter 28 cm.
1 såsbåt, 1105, (nagg, spricka samt krackelyr).
1 fat, 1146, längd 26,4 cm.
1 ovalt fat, 613, (kantskada).
1 fat på fot, 1023, diameter 18 cm.
12 koppar med 11 fat, 1035.
1 gräddkanna, 1032.
1 salt och pepparkar.
Wear, few with chips, one with damage to edge. One with crack, chips and crazing. One with firingcrack.