1200607
Öyvind Fahlström
(1928-1976)
Öyvind fahlstrÖm, gouache on paper, verso signed Ö. fahlström and dated1957.

ÖYVIND FAHLSTRÖM, gouache on paper, verso signed Ö. Fahlström and dated1957.

"Brain spin" (Hjärncentrifug). 42 x 30 cm.

Not examined out of frame.

Droit de suite: Yes
Location: Bukowskis, Berzelii Park 1, Stockholm
Provenance

Galerie Blanche, Stockholm.

Exhibitions

Galerie Daniel Cordier, Paris, February 19 - March 15, 1959.
Galerie Blanche, Stockholm, April 4-18, 1959.

Related content

Öyvind Fahlström föddes i Brasilien, kom till Sverige före kriget, ställde ut i Paris, målade i Italien och levde senare länge i New York där han blev god vän med bl.a Jasper Johns och Robert Rauschenberg. Fahlström finns representerad på ledande internationella museer och har ställts ut på bl.a. Centre Pompidou, Paris och Museum of Modern Art, New York förutom vårt eget Moderna Museet. Det aktuella verket ”Hjärncentrifug” är en mycket vacker gouache från 1958 som ställdes ut hos den kände galleristen Daniel Cordier, Paris, i mars 1959 och har nr 58/1 i konstnärens eget arkiv.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closes

1 day 1 hour
Current bid
120 000
11 112
12 453
120 000 - 150 000 SEK
Accepted minimum price is met
Place maximum bid. Your bid must be at least 122 000 SEK. Read more.
Bidhistory (9 bids)
Mar 24 1:21 PM
120 000 SEK
Mar 23 5:24 PM
95 000 SEK
Mar 23 12:10 PM
90 555 SEK
Mar 21 11:30 AM
77 000 SEK
Mar 21 9:14 AM
74 500 SEK
All times are in CEST