It’s easy to bid on our
hammer auctions!

Which of these four options suits you best?

1. Bid by phone 2. Bid live online
3. Submit an absentee bid
4. Bid with paddle directly in the auction room

Read more and register

1192374
Ola Billgren
(1940-2001)
Ola billgren, oil on canvas, signed and dated -62.

OLA BILLGREN, oil on canvas, signed and dated -62.

42 x 66 cm.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

Ola Billgren föddes 1940 i Köpenhamn, men var verksam i Sverige, där han under 1960-talet och början av 1970-talet blev en av våra viktigaste och mest uppmärksammade konstnärer. Billgren var autodidakt och arbetade inom genrer som grafik, akvarell, collage, fotografi, film och scenografi. Han var också författare och en inflytelserik kulturskribent. Så småningom blev hans målningar ett mellanting mellan det abstrakta och det fotorealistiska, vilket resulterade i romantiska landskap, där han undersökte förhållandet mellan ljuset och färgen. Formerna löstes upp och färgerna reducerades till en monokrom, enfärgad yta, som var rikt bearbetad och varierad.
Auktionens fina, stämningsfulla och sparsmakade landskap från 1962 visar början på ett måleri som skulle utvecklas till att bli det som representerade fotorealismen bäst i de nordiska länderna, en stil som i andra länder utfördes av Gerhard Richter, Richard Estes, Malcom Morely och Chuck Close, i Sverige också av Ulf Wahlberg.
En stor retrospektiv med Billgrens verk visades på Rooseum i Malmö och på Moderna Museet i Stockholm 1991. Han tilldelades Sveriges Bildkonstnärers Stora Stipendium 1993.
Ola Billgren finns representerad på Musée National d'art Moderne Centre George Pompidou i Paris, Louisiana Museum of Modern Art i Danmark samt på museer för samtidskonst i Oslo, Lübeck och Reykjavik. I Sverige på plan annat Nationalmuseum och Moderna museet i Stockholm, Göteborgs konstmuseum, Kalmar museum, Helsingborgs konstmuseum, Malmö konstmuseum, Lunds universitets samlingar, Norrköpings konstmuseum samt Länsmuseet Gävleborg.

Contact
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photography, Contemporary Art,
+46 (0)702 63 70 57

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
45 000
4 259
4 650
25 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (32 bids)
9
May 24 7:35 PM
45 000 SEK
May 24 7:35 PM
44 000 SEK
9
May 24 7:34 PM
42 000 SEK
May 24 7:33 PM
40 000 SEK
9
May 24 7:33 PM
40 000 SEK
All times are in CEST