1328699

CO Hultén

(Sweden, 1916-2015)
Co hultén, oil on canvas, signed and dated -61.

CO Hultén, oil on canvas, signed and dated -61

Utan titel. 81 x 100 cm.

Good condition.

Droit de suite: Yes
Location:

The works can be seen at Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 - 18 September, Weekdays 11 am – 5 pm, Saturday - Saturday 11 am – 4 pm.

Collect your purchase Bukowskis Västberga allé 3, from 29 September

Related content

Carl-Otto Hultén, allmänt kallad CO, var en svensk bildkonstnär född i Malmö med hög internationell verkan. Bland annat inom COBRA 1948-1951 och var även med och startade upp konstnärsgruppen Imaginisterna år 1945 tillsammans med bland andra Anders Österlin och Max Walter Svanberg. Hans viktigaste perioder är den informella experimentella fasen under den så kallade imaginistperioden vid sent 40-tal, COBRA-perioden, mitten på 50-talet och de abstrakta expressionistiska målningarna från tidigt 60-tal.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
80 000 SEK
The auction is closed.