152
1338446

Gottfried Honegger

(Switzerland, Born 1917)
100 000 - 125 000 SEK
9 090 - 11 400 EUR
9 520 - 11 900 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Gottfried Honegger
(Switzerland, Born 1917)

"Red Z 606"

Signed Honegger and dated 1969 verso. Acrylic-tempera on polyester cast 79 x 104 cm.

Provenance

Galerie Denis Renè, New York.
Galerie Konstruktiv Tendens, Stockholm. Acquired in 1987.
Olle Emanuelsson Collection

More information

När Gottfried Honegger började karriär som grafisk designer i Zürich, var han influerad av de schweiziska konkretisterna. Det dröjde dock till 1958, under en vistelse i New York, som han bestämde sig för att helt ägna sig åt konsten. Då ställde han för första gången ut monokroma målningar med upprepande mönster av geometriska former, hans Tableaux-reliefer.

1960 flyttade Honegger till Paris och inspirerades där bland annat av nobelpristagaren Jacques Monods bok ”Le Hasard et la Nécessité: Essai sur la philosophie naturelle de la biologie moderne”, som menade att livet endast är resultatet av naturliga processer baserade på ren slump. På 1970-talet var Honegger en av de första konstnärer i Frankrike som använde sig av datorer. Hans Tableaux-reliefer blev monumentala, färgerna och formerna, modul för modul, slumpades fram med hjälp av tärningar. Under 1980-talet utvecklade han sina monokroma verk genom att skära ut mönster i duken och på så sätt låta den bakomvarande väggen bli en del av verket. Under 1990-talet arbetade han vidare med Tableaux-relieferna som alltmer lämnade det tvådimensionella planet för att i stället röra sig emot spatiala former i målad metall.

Gottfried Honegger räknas inte bara som en av de mest betydelsefulla konstnärerna med rötter i den konkreta konsten, han var också en stor samlare av konkret konst. 1990 grundade han, tillsammans med sin fru, Espade de l’Art Concret i Mouans-Sartoux, Alpes-Maritimes, som visar deras samling bestående av mer än 550 verk av avant-garde och abstrakta konstnärer.

2015 visade Centre Pompidou i Paris en stor retrospektiv utställning med Gottfried Honegger.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?