722
71379

TEKANNA och MJÖLKKANNA,

1 000 - 1 500 SEK
87 - 131 EUR
91 - 137 USD
Hammer price
2 200 SEK
TEKANNA och MJÖLKKANNA,

basalt. Wedgwood 1800-tal. Tekannan oval konturerad med dekor i relief av antikiserande motiv. Locket med krönande svan. Höjd 12.5 cm.

Pipen lagad. Locket med obet nagg. Mjölkkannan med spricka.