868
99749

HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.

18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 660 - 1 840 USD
Hammer price
15 000 SEK

Jakaranda och oregonpine, mässingsbeslag. Omfattar 3 skåp, 5 hyllor och 4 uprights som fästes i väggen. Höjd uprights 196, stora skåpets längd 156, djup 40.

Slitage, en mässingsknopp ej original. (12)