449
120427

LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Ryssland 1800-tal.

6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Hammer price
13 000 SEK

Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av amoriner på kolonnformad sockel. Urnformade ljushållare. Höjd 33 cm.

Bucklor, fyllda fötter, lagning.

Literature

Jämför Sychev, "The Russian Chandeliers", sid 133.