522
112229

DRYCKESKANNA, okänd mästare (v. 1719-1750), Moskva 1737. Holländska import stämplar.

20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Hammer price
98 000 SEK

Delvis förgylld. På tre fruktornerade kulfötter med bladanfanger. Dekoren på livet samt den drivna lockplaketten senare. Höjd 19 cm.

Undertill senare graverat personnummer.

More information

Postnikova stpl nr 2587.