'... till Karl XI:s och Karl XII:s'. Text B. Stecksén o. N. Wimarson. 1922.
Tvär folio (465x660 mm). 39 tryckta kartor. Halvklotband med marmorerade pärmar. Tryckt i 145 nr. exemplar, detta nr 126.
Samt ett 50-tal lösa, vikta slagfältskartor (1870-71) i en kassett.
Bandet något nött, smärre fläckar. Vikta kartor i kassett med smärre revor, slitage och skador.