Royal Copenhagen

(Denmark)
Royal Copenhagen
(Denmark)

ROYAL COPENHAGEN, 121 psc "Musselmalet" porcelaine dinner and coffee service.

12 mattallrikar 1/175 diameter 25,5 cm
12 djupa tallrikar 1/168 diameter 21,5 cm
12 tallrikar 1/178 diameter 21,5 cm
12 assietter/kuverttallrikar 1/181 diameter 16 cm
11 moccakoppar med fat 1/1038 diameter 12 cm
2 terriner med lock 1/283 längd 29 cm
1 stekfat 1/97 längd 31 cm
1 stekfat 23 längd 34 cm
1 såsbåt 1/204 längd 26 cm
1 saladiere 1/26 längd 21,5 cm
1 skål 1/1018 diameter 21 cm
1 kanna 1/161 höjd 17,5 cm
1 kanna 1/450 höjd 16,5 cm
1 kanna 1/459 höjd 12 cm
1 gräddkanna 1/60 höjd 10,5 cm
1 såskanna 1/406 höjd 12,5 cm
1 gräddkanna 1/435 höjd 5,5 cm
1 sockerskål med lock 1/434 höjd 10 cm
2 lövformade fat 1/144 längd 23 cm
1 tekanna med lock 1/258 höjd 14 cm
1 kaffekanna med lock 1/48 höjd 25 cm
1 senapskanna 1/63 höjd 7 cm
2 äggkoppar 1/115 höjd 6 cm
2 saltkar 1/1228 längd 7 cm
1 saltkar 1/196 längd 8 cm
1 sockerskål med lock 1/428 höjd 10 cm
12 cremekoppar med lock och fat 1/2199 diameter 16,5 cm
5 tekoppar 1/69 med fat diameter 16 cm
1 tekopp med fat 1/75 diameter 16 cm
1 tekopp med fat 1/85 diameter 16 cm
9 tekoppar 1/76 med fat 1/76-79-315 diameter 15 cm
3 tekoppar 1/176 med fat 1/76-79-315 diameter 15 cm
2 kaffekoppar 1/70 med fat 1/70samt fat 1/70-71 diameter 14 cm
4 kaffekoppar med 6 st fat 1/2126 diameter 13,5 cm

Medföljande udda fat;
4 fat 1/182 diameter 14 cm
2 fat 1/75-78 diameter 16,5 cm
1 fat 1/300 diameter 14 cm
1 fat 1/74 diameter 14 cm
1 fat 1/91 diameter 16 cm

2 mattallrikar med nagg
Tallrikar 1/178 alla andrasortering samt 1 med nagg
Assietter 1/181 alla andrasortering samt 2 med nagg
Stekfatet 1/97 andrasortering
Stekfatet 23 med nagg, flisor
Kanna 1/171 mindre nagg mynning
Gräddkanna 1/435 med nagg
Senapskanna 1/63 med lagat och naggat lock
Saltkar 1/196 andrasortering
Sockerskål 1/428 med lagat lock
Cremekoppar 1/2199 locken andrasortering
Tekoppar och fat 1/69 med nagg samt andrasortering
Tekopp 1/75 andrasortering
Tekopp med fat 1/85 andrasortering
Ett fat 1/76-79-315 med nagg
2 kaffekoppar 1/70 med fat 1/70samt fat 1/70-71 andrasortering och nagg, spricka
Faten 1/2126 andrasortering samt ett med nagg
Fat 1/300 andrasortering samt nagg
Fat 1/74 med nagg
Fat 1/91 med nagg sprickor
Fat 1/182 med sprickor, lagningar

Auction closed
25 000 SEK
The auction is closed.
Contact
Lisa Mothander
Lisa Mothander
Appraiser
+46 (0)767 81 06 02

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service