Polykrom dekor av violer. Konturerat bräm med guldkant. 18 mattallrikar, 18 djupa tallrikar, 24 assietter, 22 små assitetter, 4 uppläggningsfat, tillbringare, såsskål.
Krackelyr. Guldkant med slitage. Enstaka delar med nagg eller missfärgningar.