1194170
SERVIS 22+10 dlr "Skåne" Rörstrand flintgods 1900-talets första hälft
Servis  22+10 dlr "skåne" rörstrand flintgods 1900-talets första hälft.

Bestående av;
1 såsskål på fat,
1 ovalt fat, längd 23 cm (spricka),
1 ovalt fat, längd 32 cm, (spricka),
2 tekoppsfat, (en nagg),
6 djupa(en kantnagg),
1 djup mindre (kantnagg),
9 flata, (två kantnagg),
1 assiett,
10 assietter (Broadhurst, England "Svenska slott").

Wear due to age and use. Crazed. Chip. Cracks.

Droit de suite: No
Location:
Related content

1915-48

Contact
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Appraiser
+46 (0)767 81 06 13

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
1 308
124
138
2 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (14 bids)
Dec 4 2:47 PM
1 308 SEK
Dec 4 2:47 PM
1 208 SEK
Dec 4 11:35 AM
1 102 SEK
Dec 2 8:35 PM
1 002 SEK
Dec 2 8:35 PM
1 000 SEK
All times are in CET