Folk art
1226530
SÄTE TILL SLÄDE, allmoge, Hälsingland, tidigt 1800-tal.
SÄte till slÄde, allmoge, hälsingland, tidigt 1800-tal.

Målat säte till släde, ägarmärkt "AES" och otydligt daterad 1819. Beslag av järnsmide. Längd 92, bredd 80, höjd 54 cm.

Skador och slitage.

Droit de suite: No
Location:
Contact
Rikard Klev
Rikard Klev
Appraiser / Specialist Modern Art
+46 (0)739 40 08 14

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
2 500
232
259
4 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (3 bids)
Apr 3 4:56 PM
2 500 SEK
Mar 28 1:38 PM
2 200 SEK
Mar 27 7:43 PM
1 000 SEK
All times are in CEST