Invändigt klätt med sammet. 3 olika flaskor med slipad och pantoraferad dekor. L 23, b 12, h 23.
Slitage, repor. Flaskorna ej ursprungligen tillhörande, nagg och invändiga beläggninger. Senare sammet med slitage. Beslag delvis senare.