KÄRL, 2 st, keramik, Medelhavsområdet, forntid.

En svartmålad skål med dubbla handtag, låg fotring. Diam 11. Kärl på fot med krönande handtag, målad linjär dekor i svart. H 14.

Slitage, skador, lagningar. Pipen saknas på kärlet med linjär dekor.

Auction closed
1 200 SEK
The auction is closed.