1265300
Sylvia Leuchovius
(Sweden, 1915-2003)
Sylvia leuchovius, a part 'sylvia' porcelain coffee and dinner service, rörstrand (102 pieces).

Sylvia Leuchovius, a part 'Sylvia' porcelain coffee and dinner service, Rörstrand (102 pieces).

Dekor av penséer, stämplad VDN P 555 Rörstrand SWEDEN Sylvia 250 år Jubileumsservis.
1 terrin med lock, längd 20 cm.
14 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13,5 cm (två koppar med nagg).
1 fat, 27 cm.
16 djupa tallrikar, 20 cm.
1 gräddkanna, höjd 8 cm.
9 assietter 17.5 cm (2 med nagg).
2 uppläggningsfat 22.5 cm (en med nagg)
9 tallrikar, 21 cm.
18 tallrikar, 24.5 cm (1 med spricka samt nagg).
1 gräddkanna, höjd 8 cm.
1 serveringsfat, längd 36 cm (nagg).
2 serveringsfat, längd 30 cm.
12 äggkoppar.
9 Tekoppar med 12 fat, diameter på fat 16 cm.
2 skålar, 16,5 cm.
2 skålar 19,5 cm.
1 sockerskål med lock, 9,5 cm.
1 tekanna med lock, längd 22,5 cm.

Minor wear. Few with cracks and chips.

Droit de suite: No
Location:
Contact
Alexandra Xu
Alexandra Xu
Appraiser
+46 (0)707 15 77 12

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
Final bid
5 600
545
663
6 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bidhistory (5 bids)
Nov 26 9:06 PM
5 600 SEK
Nov 26 9:06 PM
5 400 SEK
Nov 26 9:05 PM
5 200 SEK
Nov 26 9:05 PM
5 000 SEK
Nov 20 1:37 PM
4 800 SEK
All times are in CET