Pablo Picasso,
Fajans med målad dekor. Signerad EDITION PICASSO och instämplad EDITION PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Diameter 19 cm.
Insignificant wear. Glaze spots.
Alain Ramié, Catalouge de l´oeuvre céramique édité 1947-71. Se katalognummer 159, sid 89.
Modellen formgiven år 1952 och tillverkad i 500 exemplar.