Henry B. Goodwin, two photogravures from the book "Vårt vackra Stockholm".
Photogravures from Henry B. Goodwin's book "Vårt vackra Stockholm," published in 1920. Each image is "an original copy produced from Goodwin's reworked negatives in photogravure, etched and printed by Vecko-Journalen's photogravure institute in Stockholm." Published by Bröderna Lagerström Printers. The book was issued in an edition of 200 copies.
Motifs:
"From the Company's (NK) Terrace, 1918", image 16 x 21.5 cm.
"Sveavägen, 1918", image 15 x 21.5 cm.
Including frame 49 x 38.7 cm each.
Not examined out of frame. Appears to be in good condition.
Henry B. Goodwin var Stockholmsfotografen som lyste upp den svenska fotoscenen under 1910- och 1920-talen. Han var kändisfotograf och rörde sig i de rätta kretsarna med bostad och ateljé på Strandvägen. Med sin romantiska jugendstil intog han en särställning som fotograf och stadsskildrare. Vid sidan av sitt rika bildskapande producerade Goodwin även utställningar och vackert formgivna fotoböcker. Det höga konstnärliga anslaget i hans produktion väckte uppmärksamhet långt utanför Sveriges gränser.
”Vårt vackra Stockholm” är en av de eleganta volymer Goodwin gav ut under 1920-talet. Det är den mest sällsynta av hans böcker och gavs ut i en liten upplaga på 200-250 exemplar. Den består av 39 fotogravyrer av stadsbilder som fokuserade på den nya framväxande staden. Bilderna utmärks av Goodwins känsla för harmoniska kompositioner, avskalade ytor och balanserade valörer. Boken innehåller även originalgrafik av Carl Larsson, Ferdinand Boberg och Olle Hjortzberg. Texterna signerades Hjalmar Bergman, Bo Bergman, Albert Engström med flera. Bilderna är tagna med en liten hanterbar fickkamera i negativstorleken 4.5 x 6 eller 6 x 9 cm. Arbetsmetoden innebar att ett förstorat och retuscherat fotografi kontaktkopierades till en negativ bild, som därefter med ny retusch kopierades om till den slutliga bilden.