SPEGEL MED KONSOLBORD, empire/nyrokoko, 1800-tal.

Förgyllt och vitmålad. Spegel med rak form, uppsvängt lunettformat krön med dekor av lyra och ymnighetshorn med druvklasar. Spegelglas med flankerande fascesstavar H 175. Konsolbord med vit stenskiva. Bladhölstrade kolonner. Bakstycke med volutformade dekorelement. L 90, B 50, H 75.

Spegel med senare glas. Smärre skador och sliten förgyllning. Sprickor. Konsolbord med lösa ej från början ihophörande delar. Senare skiva. Sprickor. Slitage.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed