SKRIN SAMT 2 st TUBKIKARE OCH PLÅNBÖCKER, 1800-tal.

Två olika tubkikare, l 16-43. Rektangulärt skrin fanérat med masurbjörk, locket med intarsiadekor och handtag. 19 x 11. Två olika plånböcker av rött resp grönt skinn varav en innehåll av barnteckningar från 1860-talet.

Slitage, sprickor. Skrinet med fanérskador. Nyckel saknas.

Provenance

Bland annat Emelie Sundblad, Nyköping 1800-tal.

Auction closed
1 500 SEK
The auction is closed.