GUNGSTOL, "Grandessa" Lena Larsson. Nässjö Stolfabrik. Formgiven 1958.

Vitmålat trä. Spjälad rygg. Märkt.

Slitage på färgen, repor.

More information

"En bred och tilltalande variant av den under 1950-talet så populära gungstolen. Lena Larsson hade tidigare ritat en modernare pinnstol för Nässjö stolfabrik och gungstolen utvecklade hon på fabriken tillsammans med disponenten John Martins och modellsnickaren Rune Axelsson. I kataloger och annonser omnämndes gungstolen som Grandessa 4 R." (Ur "Svenska Stolar och deras formgivare 1899-2001, Dan Gordan.)
"Svenska Stolar och deras formgivare 1899-2001", Dan Gordan, s 176.

Auction closed
2 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed