Dekor i form av maskaroner, sfinxer, krönande urna med flankerande drakar, hänklar, på tassfötter, urtavla med romerska siffror, emaljplattor. Märkt 1710 och 42. Pendel finns. H 44.
Slitage. Skador. Lagningar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.