Rödorange botten med stora polykroma kartusher med palmetter, arabesker, blommor, granatäppelträd och fåglar. Mörkblå huvudbård med kartusher, medaljonger, arabesker och blomrankor.
Något slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och malskador. Långsidorna med trampveck och skador.