FAT samt TALLRIK, fajans, Rörstrand, Stockholm, 1700-tal.
Fat med kinesiserande dekor i starkeldsblått, längd 42, bredd 31. Tallrik, daterad 11/7-(17)65, dekor av Rehnska mönstret i blått mot fond i "bianco sopra bianco" Diameter 22 cm.
Rörstrand var den enda fabriken i sitt slag i Stockholm, 1730-tal-1758. Godset märks då med signaturen Stockholm samt ofta datering.
Stora skador och lagningar.