Gustaviansk

(Sweden, 1775-1810)
Gustaviansk
(Sweden, 1775-1810)

BORD, gustavianskt, 1700-tal.

Mahognyfanér. Rund form. Fyra nedåt avsmalnande ben, kopplade, mässingsskodda fötter. Bronserade dekorelement, bla i form av fleuroner och pinjekotte. Inläggningar i mässing. Ursprungligen ställ till glob. Diam 81, H 63.

Slitage. Repor. Ställvist blekt och fläckad/skadad skiva. Fanérskador.

More information

Globen förstörd i Gävle branden 1869.

Auction closed
7 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed