HÄNGSMYCKE, 18k guld med turmalin, Björn Weckström, Lapponia, Finland, 1900-talets slut. Vikt 11 g.
Hängets höjd, 3,5 cm. Stavkedjas längd, 40 cm.
Bruksslitage.