SKÅP, jugend, tillskrivet Ernst Lundström, 1900-talets början.
Brunmålat. Dörr samt sidor med infällda fält av gyllenläder med motiv av den flygande holländaren samt fladdermöss. Fyra svängda ben. L 76, B 53, H 170.
Senare handtag. Senare bemålning. Gyllenlädret med skador och repor. Nyckel saknas.