PRAKTURNA, majolika, Rörstrand, 1800-tal.
Rikt dekorerad med bland annat puti och ansikten. Polykrom glasyr, delvis förgylld. Hänklar, rund fot. Höjd 26 cm.
Spricka i botten. Fötter med nagg. Repor.