BORDSPENDYL, art deco, troligen Belgien, 1920-tal.
Inläggningar av bland annat grön sten, runt ur monterat på rektangulär sockel, dekor av gaseller i brons. Urtavla med romerska siffror. Höjd 25 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Smärre nagg.
Enligt uppgift inköpt i Belgien.