IMPERIALSÄNG, gustaviansk, 1700-tal.
Målad. Skuren dekor. Innerlängd ca 200. Bredd yttermått ca 108, innermått ca 95.
Slitage. Färgbortfall. Senare målning. Infästningsskruvar saknas.