TEBORD, gustavianskt, 1700-talets andra hälft.
Bemålat. Sargkant med dekor av kottar och blad i slingor. Raka avsmalnande, kannelerade ben. Längd 82, bredd 53, höjd 75 cm.
Efterdekorerat. Sprickor. Slitage.